Yüz Germe (Facelift)

Yüz Derisi Nasıl Gerilir?

Klasik yüz germe ameliyatı

Yüz derisinin fazlasını keserek daha gergin olarak yeniden dikmek bilinen en eski ve etkili ameliyattır. Yüz germe veya facelift ameliyatı olarak bilinir. Ameliyat ve dikiş izlerinin belli olmaması için deri saçların içinden, kulak önü ve arkasından kesilerek kaldırılır. Fazlası çıkartıldıktan sonra yeniden gergin olarak dikilir. Deneyimli ellerde çok başarılı sonuçlar verir. Ancak uzun süren büyük bir ameliyattır ve kendine göre riskleri vardır. Ameliyat sonrası tam iyileşerek toplum içine çıkma süresi birkaç hafta alabilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası resimleri için Amerikan Estetik Cerrahi Derneği tarafından hazırlanan sayfayı ziyaret edebilirsiniz. (Lütfen açıklamayı okuyunuz)

İz bırakmadan (kesmeden) yüz germe

Son yıllarda estetik işlemlerde daha kısa ve daha az riskli cerrahi uygulamalara gitme eğilimi artmaktadır. Bu nedenle mümkünse kesme ve dikme işlemi yapmadan deriyi asarak veya gerdirerek yapılan işlemler ortaya çıkmaktadır. Askı ameliyatları olarak bilinen bu girişimlerde deri kesilmez. Deri altından geçirilen iplikler ile yanak, kaş, çene altı gibi bölgeler istenilen yöne doğru çekilir ve iplikler düğümleri deri içinde kalacak şekilde bağlanır. Bu işlemler şiş benzeri aletler kullanılarak kesme işlemi yapılmadan küçük deliklerden girilerek yapılır. Ayni işlemi yapmak için piyasada ticari olak geliştirilmiş balık kılçığı şeklinde yalnız bir yöne doğru çekilebilen iplikler de mevcuttur. Askı işlemleri genellikle lokal anestezi ile yapılır ve hasta ameliyat sonrası hemen günlük hayatına dönebilir. Askı işlemleri yüz germe ameliyatı kadar etkili olmamakla birlikte daha az riskli olmaları, ameliyat sonrası sıkıntıların olmaması ve daha az masraflı olmaları nedeni ile günümüzde giderek daha fazla tercih edilmektedirler.

Prof. Dr. Ege Özgentaş kaş, yanak, boyun gibi bölgelerde ONEP kliniğinde geliştirilen bir yöntemi kullanarak iz bırakmayan germe yapmakta ve ticari olarak satılan kılçıklı ipleri tercih etmemektedir.


//

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir