Yanık İzi Tedavisi

Eski Yanık İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık izlerinin azaltılması veya silinmesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’in en yoğun ilgilendiği konulardandır.

Yanık izi nasıl geçer

Yanık hastalarının iyileşme sonrası en çok sordukları soruların başında yanık izinin nasıl silineceği gelmektedir. Özellikle yüzdeki yanık izleri gizlenemediği için çok ciddi psikolojik ve bazan fonksiyonel sorunlar yaratabilmektedirler. Yanık izi estetiği için başvuran hastalara yanıt vermeden önce yanık ve izlerinin kaç çeşit olduğunu anlatmakta yarar vardır.

Yanık hakkında genel bilgiler.

Yanıklar özellikle az gelişmiş toplumlarda çok önemli bir yaralanma nedenidir. Özellikle de çocukları daha çok etkiler. Bunun nedenleri bahçede ve açıkta yakılan ateşler, çocukların sıcak yemek veya su tencerelerini üzerlerine devirmeleri, soba veya diğer ısıtıcala dokunmaları veya üzerlerine düşmeleri gibi pek çok neden sayabiliriz.

Geniş yanıklarda hayati tehlike mevcuttur. Ancak genellikle geniş yanıklar ayni zamanda derin olduklarından hastaların hayatları kurtarıldıktan sonra oluşan ciddi sekellere bağlı sorunlar hayat boyu devam eder.

Halk arasında yanıklarla ilgili yanlış pek çok inanış vardır. Bunlardan en önemlisi iyi tedavi edildiği takdirde yanıkların iz bırakmadan iyileşeceği inancıdır. Yalnızca yüzeyel yanıklar (örneğin güneş yanıkları ve kaynar olmayan orta sıcaklıktaki su yanıkları) iz bırakmadan iyileşirler. Bunun dışındaki bütün ağır yanıklar istisnasız olarak iz bırakarak iyileşirler. Yanık ne kadar derin ise iyileşmesi o kadar uzun sürer ve bir yanık ne kadar geç iyileşirse o kadar fazla iz bırakır. Hatta bazı yanıkların kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmadığından ameliyatla deri yaması konularak kapatılmaları gerekir.

Yanık yaraları birkaç şekilde iyileşir:

Kalın, kırmızı, deriden kabarık ve kaşıntılı izler.

Tıp dilinde bunlara hipertrofik skar adı verilir.

Deride ve eklemlerde çekinti yapan bant şeklindeki yanık izleri.

Tıp dilinde bunlara kontraktür adı verilir. Eklemleri çekerek parmaklarda, dirsek ön kısmında, diz arkasında, el ve ayak bileklerinde, kasıkta, boyunda kasılmalara yol açar ve hareketleri kısıtlarlar. Meme, dudak, gözkapağı ve alında çekmeye bağlı görüntü bozuklukları yaparlar.

Çekinti yapmayan, kabarık olmayan ama renk ve görüntü olarak deriden farklı olduğu anlaşılan yanık lekeleri.

Bunlarda normal derinin kalınlığı ve görüntüsü kaybolmuştur. Renk daha koyu veya beyaz olabilir.

Yanık izleri özellikle çocuklarda yaş ilerledikçe giderek ciddiyeti artan psikolojik ve bedensel sorunlar yaratır. Erişkinlerde de ayni psikolojik ve fonksiyonel problemler gözlenir.

Yanık izi tedavisi

Yanık sekeli tedavisi neden olduğu sorunlara göre farklılık gösterir.

Çekinti yapan izler

Yanığa bağlı kasılmalar parmaklarda, dirsekte, dizde ve boyunda hareket kısıtlaması yapabilir. Gözkapaklarının veya dudakların kapanmasına engel olabilir. Bu nedenle kontraktür dediğimiz kasılmaların düzeltilmesi estetikten ziyade normal vücut işlevleri için gereklidir. Bunlar kesilerek açılır ve kasılan bölge genişleyerek ortaya bir yara çıkar. Bu yara genellikle kişiden alınan deri yaması ile örtülerek kapatılır. Yama konulan yerde bir iz kalsa da işlevlerin geri gönmesi adına buna katlanmak gerekir.

Kalın, kabarık kaşıntılı ve ağrılı izler

Hipertrofik skar dediğimiz bu şekildeki yanık izleri görüntü olarak çok rahatsız edicidirler. Üzerlerine basıldığında ağrı yapabilirler ve kaşıntı nedeni ile üzerleri yara olabilir. Bunların tedavisinde sırası ile şunları uyguluyoruz:

 • Yanık tedavisinde fraksiyonel lazer. Özellikle Fraxel Dual lazer ile yapılan birkaç seans tedaviden sonra izlerin kabarıklık ve kırmızılıklarında belirgin azalma olmakta ve yumuşamaktadırlar.
 • Kortizon enjeksiyonu ve kremleri. Triamsinolon denilen güçlü bir kortizon kabarık bölgelerin içine enjekte edildiğinde erime sağlamaktadır. Ancak bu erime kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden enjeksiyonların iki üç hafta ara ile tekrarlanması gerekebilmektedir. Ayrıca kortizonlu kremlerin günde en az üç kere izlerin üzerine sürülerek masajla içeri emdirilmesi de yarar sağlamaktadır.
 • Silikon plaka ve silikon merhemler. Lastik kıvamındaki silikon kalın iz üzerine yerleştirildiğinde zamanla izde azalma olmaktadır. Ayni şekilde içinde silikon içeren krem ve merhemler de günde iki üç kez izlere sürüldüğünde azalmalarını sağlamaktadırlar.
 • Bası tedavisi. Mekanik baskı izlerin kabarıklığını azaltmaktadır. Baskı elastik bandajlar ile belli bir gölgeye yapılabildiği gibi elastik elbiseler ile bütün vücuda da uygulanabilir. Baskının derecesi hastanın uzun süre tahammül edebileceği en fazla derecede olmalıdır. Hafif baskı fazla etkili olamamaktadır.
 • Çeşitli merhemler. Hastalar izlerin giderilmesi için yanık kremlerine çok güvenmektedirler. İçlerinde bitki özlerinden elde edilen maddeler içeren çok sayıda iz azaltıcı merhem piyasada bulunmakla birlikte etki dereceleri tartışmalıdır. Yanık kremi olarak Türkiye ve dünyada en sık kullanılanlardan bir Contactubex isimli olanıdır.
 • İz içine kişinin kendi yağının enjekte edilmesi. Yağ enjeksiyonlarının yararları gün geçtikçe daha fazla anlaşılmaktadır. Kişinin kendisinden alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek kök hücreler ve büyüme faktörleri ile zenginleştirilmekte ve bu şekilde verildikleri yerde onarıcı etki yapmaktadırlar.

Bu tedaviler çeşitli şekillerde birbiri ile kombine edilirler. Uygulama tedaviyi yapan hekimin deneyimine göre değişiklik gösterebilir.

Deri ile ayni düzeyde olan yumuşak yanık lekeleri.

Burada esas sorun deri rengi ve yapısının normal deriden farklı olmasıdır. Önemli bir oranda renk daha koyudur ve deri kırışıklık gösterir. Hastalar bunlara yanık lekesi adını da verirler. Ama bazı yanıklarda renk beyazdır ve deri cam gibi parlak görüntüdedir. Deri genellikle normale göre belirgin olarak incelmiştir. Tedavisinde:

 • Fraksiyonel lazer uygulamaları (Fraxel Dual)
 • Yağ enjeksiyonları.
 • Zımparalama ve çok ince deri yaması uygulaması.

Koyu rengin giderilmesi için fraxel ile birkaç seans tedavi yapılması gerekir. İncelmiş ve buruşuk derinin mutlaka yağ enjeksiyonları ile kalınlaştırılıp canlandırılması lazımdır. Genellikle fraxel ve yağ enjeksiyonları birlikte yapılır. Fraxel’in 3-4 hafta ara ile yağ enjeksiyonlarının da 3-4 ay ara ile yapılması uygundur. Eğer deride beyazlık var ise biz buna pigment yokluğu diyoruz. Bu durumda derinin epidermis denilen en üst tabakasını zımpara ile sıyırıp üzerine kişinin kendisinden alınan soğan zarı kadar ince bir deri yaması koyuyoruz. Bu ince yama deriye rengini vererek beyazlığı giderebilmektedir.

Özet

Yanık yaralarının izlerini kaybetmek özellikle geniş bölgelerde çok zordur. Ancak günümüzdeki lazer teknolojileri, yağ enjeksiyonları ve çok ince yamalar ile cilalama teknikleri bu alanda önemli ilerler sağlamamızı kolaylaştırmıştır.

60 cevaplar
 1. Habil
  Habil says:

  Selamün aleyküm benim bacaklarım 3 derecede alev yanıkları oluştu 70 günlük bir tedaviden sonra taburcu oldum ama dizlerimin arkası eklem yerlerinde çok fazla kasılma oluyor yürümekte çok zorlanıyorum bunu iyi bir tedavisi nedir saygılarımla

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Bu tür çekintilere tip dilinde kontraktür denilir. Sizi tedavi etmemizi arzu ederseniz lütfen bizi arayınız: +90 532 414 6231

   Cevapla
   • Musa eren
    Musa eren says:

    Selamun aleykum hocam benim kafam da yanık var küçük Ken tandıra sütün içine düştüm kafalama yanan yerde hiç saç cıkmıyor hocam bilgi almak istiyorum saygılarımla

    Cevapla
    • Prof. Dr. Ege Özgentaş
     Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

     Sayın M. E. Saçlı deride kellik yapan yanık izleri için değişik tedavi yöntemlerimiz mevcuttur. Burada saçsız bölgenin çapı önemlidir. Size daha doğru bir yanık vermek için muayene etmemiz gereklidir.

     Cevapla
 2. Ahmet
  Ahmet says:

  Dövneyi silmek için ütüyle kolumu yaktık cok geniş dil ama kabarık ve kaşıntılı bir oz kaldı görüm olraka cok kötü bir durumda ve etrafıda dövme ikisini izide gecirecek cerrahi bir işlem mevcutmudur

  Cevapla
 3. Beyza
  Beyza says:

  Merhabalar. Suan 31 yasinda ve 3 yasinda yken alnim yanmis sac bitiminin dibinde 3 cm kadar bir alanda iz kalmis ve bu izden kurtulmak istiyorum. Sehirdisindan gelecegim. Tedavi kac gun surer agri olur mu, yanimizda rekatci ihtiyaci olur mu, fiyati ne kadar gibi sorularima cevap ariyorum. Simdiden tesekkur ederim.

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Anlattığınız kadarı ile tedavizi ayaktan lokal anestezi ile yapabiliriz. Ayrıntılar için sizi muayene etmeliyiz.

   Cevapla
 4. Rıdvan çelebi
  Rıdvan çelebi says:

  Ben çok küçük yaşta odun sobasının üstüne düşüp sol taraf yüzüm Elmacık kaşımın bir kısmı göz kapakçığı bir kısmını
  Derin yanık izi var. Ama bir çok plastik ve cildiyle gittim sonuç alamadım doku kaybı var deyip bişey yapmadılar bu kurtulma şansım varmış piskolijik beni baya etkiliyor.

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın R. Ç. Size yardımcı oluruz. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz: GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31

   Cevapla
 5. Murat Turan
  Murat Turan says:

  Merhaba,çocukken sağ elim yanmıştı.
  Yanmış olan elimi estetik yaptırmak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz ?
  Saygılarımla..

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın M. T. size yardımcı oluruz. Ayrıntıları görüşmek için bizimle GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31 no’lu telefondan iletişime geçebilir veya sizi aramamız için telefon numaranızı gönderebilirsiniz.
   Saygılarımla, Prof. Dr. Ege Özgentaş

   Cevapla
 6. Murat
  Murat says:

  Merhaba
  Ben 3 yaşındayken kaynar kazana düşmüşüm bacagımın bi bolgesinde ve belimin yarısında yanıklar ve haraketim engiliyllar egilip kalkamıyorum o tarz haraketler yaptıgım zaman belimde birkaç gün agrı oluyo ve belim yandıgında bacagımdan deri alış belime zımparalamışlar ben belimde kaparcıklar var yılan derisi gibi şekil e büründü ben bundan çok rahatsızım acaba bunun bi tedavisi varmıdır

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Murat. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin asıl işi anlattığınız sorunları tedavi etmektir. Size yardımcı oluruz. Kesin olarak ne(ler) yapacağımıza karar vermek için sizi görerek muayene etmeliyiz. Lütfen bizimle iletişime geçiniz:
   http://egeozgentas.com.tr/iletisim/
   Geçmiş olsun dileklerimizle

   Cevapla
 7. Ferhat
  Ferhat says:

  Merhaba 2 yaşında oğlum 1.5 ay önce kaynar çay suyu ile yandı yüzün bi kısmı da yandı karın ve sırt bülölgesi iyileşmeye başladı ama kafası hala kabuk tutmadı ve her pansuman götürdüğümüzde kanama oluyor acil bi şekilde tedavi yöntemi arıyoruz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 8. Merve Nur
  Merve Nur says:

  Merhaba.Yaklaşık 8-9 yıl önce bacağıma kaynar su dökülmesi sonucu boydan tamamen yanmıştı. Şu an herhangi bir kabarıklık vs yok deri tamamen diğer deri gibi düz ve pürüzsüz fakat renk koyuluğu var. Bunun için bir tedavi yöntemi var mı? Varsa fiyat aralığı nedir?

  Cevapla
 9. Tuğçe ayaz
  Tuğçe ayaz says:

  2 yaşındaki oğlumun koluna çay döküldü. Hipertrofik skar oluştu kol çevresinde 10 aydır silikon sheet ve krem kullanıyoruz. Yapılabilecek herhangi bir ek tedavi var mıdır çocuklar için? Antalya’da yaşıyoruz muayeneye gelsek size bir şansımız var mıdır?

  Cevapla
 10. Gülsever Dağhan
  Gülsever Dağhan says:

  Merhaba. Ben 3 yaşımda iken annem soba yakmak için sobaya benzin dökmüş ve çakmağı çıktığı gibi soba birden alev almış. Ben de o sırada sobanın yanında duruyormuşum. Ve yüzüm yanmış. Üst dudağım ve sol yanağımda sizin de dediğiniz gibi deri ile aynı düzeyde olan yumuşak yanık lekeleri var. 18 yaşımdayım ve bunlarla bu güne kadar yaşadım ama artık bir operasyon düşünüyorum bi umut belki düzelir diye. Teşekkürler.

  Cevapla
 11. Hatice
  Hatice says:

  Merhaba ben küçükken göbeğime kaynar su dökülmüş yanlş yöntemler yapıldığı için karnımın sol tarafı komple yanık ameliyat veya başka bit yöntemle komple geçermi ?

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Size ne ölçüde yardımcı olacağımızı belirlemek için muayene etmeliyiz. Randevu için lütfen arayınız: +90 532 414 62 31

   Cevapla
 12. Ali
  Ali says:

  Merhaba, ben 1 buçuk yaşındayken üzerime kaynar su dökülmüş ve şu anda sol kolumun iç kısmı ve sol göğsümde yanık izi mevcut . Bana yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla
 13. Şaban Saliç
  Şaban Saliç says:

  hocam hayırlı günler benim boynumda yanık var estetik yapma şansınız varmi yardımcı olabilirmisiniz acaba

  Cevapla
 14. Melike
  Melike says:

  Merhaba 1 bucuk yasinda oglum kaynar su dökülmesi sonucu yandı ve greft yapıldı. Şuan basi giysisi giyiyor, ama bazı yerlerinde skar var ve iz kalırmı ne yapılması doğru olur sizce. Iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın M.
   Öncelikle oğlunuzun tedavisinin yapıldığı merkeze güvenin ve tedavinin tamamlanmasını bekleyiniz. Doktorlarınız sizi her konuda aydınlatacaklardır. Bizim bir yorum yapabilmemiz için oğlunuzu muayene etmemiz gerekmektedir.
   Geçmiş olsun dileklerimizle

   Cevapla
 15. mehmet
  mehmet says:

  Hocam ufak yaştayken kaynar su dökülmesi sonucu yandım bir çoğu geçti ama sağ elimde çok büyük bir iz kaldı Bana yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 16. Zehra
  Zehra says:

  Merhabalar ben 27 yaşındayım.4 yaşında bir yanık kazası geçirdim. Belimin orta kısmından kalça altına kadar derin ve derisi üst üste binmiş izler kaldı baya da geniş bir bolge. Buna umut vaad ediyor musunuz?

  Cevapla
 17. Semiha
  Semiha says:

  Benim sağ ayağım 4 yaşındayken kaynar mercimek çorbasına girdi ve şuan 22 yalındayım hala izi var estetik fiyatını öğrenmek istiyorum ?

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın S, sizi muayene etmeden bir yanıt veremeyiz çünkü her yanık izinin tedavisi farklıdır. Bizimle GSM/WhatsApp: +90 532 414 62 31 no’dan iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Her yanık izi için belli ölçüde tedavi şansı vardır. Kesin yanıt için sizi muayene etmeliyiz

   Cevapla
 18. Gülsever DAĞHAN
  Gülsever DAĞHAN says:

  Merhaba . Yanağımda 4 yaşımdan kalma yanık izi var şu an 18 yaşındayım . Bunun bir tedavisi var mıdır

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Her yanık izi için belli ölçüde tedavi şansı vardır. Kesin yanıt için sizi muayene etmeliyiz.

   Cevapla
 19. Gazi
  Gazi says:

  Mrb Hocam, 10 yaşımda geçirdiğim bir kaza nedeniyle sağ bacağımda diz kapağı altına kadar derin yanık izim var. Estetik tedavi için iletişim kurmak istiyorum.

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın U,
   Yanık izlerinin tedavisi mümkündür ancak her iz için farklı bir tedavi uygulanır ve her olguda farklı bir başarı yüzdesi elde edilir. Size ne oranda yardımcı olabileceğimizi belirlemek için muayene etmemiz gerekmektedir.

   Cevapla
 20. Ela
  Ela says:

  Merhabalar hocam, yaklaşık üç gün önce elime kızgın yağ sıçradı ve yaklaşık 6 cm gibi bir bölümde kırmızılık var. Yavaş yavaş rengi ten rengime dönüyor fakat derimdeki o bölüm kırışık duruyor. Henüz 3 gün olduğu için panik yapmak istemiyorum. Derimin kırışıklığı geçer mi? Geçmezse tedavi olacağım. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Ela, henüz yanığınız çok yeni. Muhtemelen önümüzdeki günlerde iyileşme devam edecek. Ancak bir plastik cerrahi uzmanına veya kliniğimize başvurarak muayene olmanız daha uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimizle

   Cevapla
 21. Fatih
  Fatih says:

  Hocam merhabalar. Dövme sildirme işlemi için 5 seans gittim ancak epilasyon cihazı ile işlem yapmışlar ve kabarık ve kızarık skar izleri oluştu dövmede. Profesyonel kişilere gittiğimdeyse silseler bile oluşan kabarıklığın asla gitmeyeceğini söylüyorlar. Bundan kurtulmamın bir yolu var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 22. Dilara
  Dilara says:

  Merhaba.Ismim Dilara ve 19 yaşındayım.Geçen sene Ekim ayında gittiğim diş doktorunun bozuk olan makineyle yaptığü makina yüzünden dudağımın kenarında tahmini 3 dereceden bir yanık oluştu.Cildiyeye gidip çeşitli kremler kullanmama rağmen yanığa bağlı olarak kabarma ve renk eşitsizliği mevcut.Acaba bu izin bir tedavisi mümkün mü?Ve ya maliyeti yaklaşık olarak ne kadar tutabilir.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim^^

  Cevapla
  • Prof. Dr. Ege Özgentaş
   Prof. Dr. Ege Özgentaş says:

   Sayın Dilara,
   Dudağınızdaki izin şekli ve büyüklüğü tedavi ve masrafların belirlenmesinde önemlidir. Bu nedenle sizi görüp muayene etmeden yorum yapamayız. Randevu için +90 532 414 62 31 no’yu arayabilirsiniz.

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir